„Každý má právo rozhodnout se, zda mít děti, a jaký počet a věkový rozestup bude mít u dětí,“ říká Deklarace sexuálních práv. Přesto celosvětově 44 % lidí tohoto práva nevyužije, když neplánovaně otěhotní. Pokud patříte mezi zbylých 56 %, kteří chtějí své rodičovství, nebo nerodičovství plánovat máme pro vás další díl podcastu, který vás a vašeho partnera provede pro mnohé lidi tou vůbec nejzásadnější životní otázkou – chci mít dítě?
Právo (ne)mít děti
„Každý má právo rozhodnout se, zda mít děti, a jaký počet a věkový rozestup bude mít u dětí. Uplatnění tohoto práva vyžaduje přístup k podmínkám, které ovlivňují a určují zdraví a pohodu, včetně služeb v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví souvisejících s těhotenstvím, antikoncepcí, plodností, ukončením těhotenství a adopcí,“ říká Deklarace sexuálních práv.
V Česku se tohle právo příliš nerespektuje, a to nejen kvůli adopcím u homosexuálních párů. Jako by každý měl automaticky právo říkat někomu jinému, zda má, nebo naopak nemá mít děti, případně kolik má mít dětí, v jakém rozestupu, a ještě nejlépe také s kým. Tento přístup bohužel mnoho lidí, a to nejenom žen, neustále zraňuje. Razí ho dokonce i rodiče a přátelé dotyčných.
Jako problematická volba je společensky vnímána bezdětnost, a to i přesto, že stále více lidí se svobodně a cíleně právě pro tuto cestu rozhodne.
Dle dat z let 2010 až 2014 přitom v rozvinutých zemích 30 %, celosvětově pak 44 %, lidí počne neplánovaně. Z oněch 30 % neplánovaných těhotenství v rozvinutých zemí (respektive 44 % celosvětově) pak 59 % těhotenství (respektive 55 % celosvětově) skončí potratem. To znamená, že 41 % lidí (respektive 45 % celosvětově) se rozhodne si dítě ponechat, i když ho v dané chvíli vůbec neplánovali a/nebo také nechtěli. Problematice nechtěných dětí se budeme v našem podcastu v budoucnu ještě věnovat samostatně.
U oněch 70 % plánovaných těhotenství je však vhodné pozastavit se u toho, na kolik rozhodnutí pro to mít dítě, bylo učiněno opravdu svobodně a na kolik v něm hrál roli sociální tlak, tlak zdravotního stavu, potažmo ošetřujících gynekologa, tlak rodiny, druhého partnera, přátel nebo společnosti, respektive sociálních sítí.
Spolehlivá data o tom, kolik lidí se opravdu svobodně rozhodne mít, nebo naopak nemít, dítě, bohužel nejsou k dispozici. Při pohledu na tzv. Právo rozhodovat, zda mít děti, počet a rozestup dětí a mít informace a prostředky k tomu zmíněné výše je také potřeba připomenout absentující sexuální výchovu v Česku i na Slovensku, která při takovém rozhodování rovněž sehrává svou roli.
Chcete mít dítě?
Tým lékařů a psychologů z americké Mayo Clinic, která obecně razí přístup ke zdravotní péči založený na osobní prevenci a zodpovědnosti každého člověka, připravila ve své knize Guide to a Healthy Pregnancy (vřele doporučujeme), sérii otázek, kterou si každý člověk, který uvažuje o dítěti, může položit. Odpovědi na tyto otázky vás pak mají dovést ke svobodnému rozhodnutí, zda v danou chvíli chcete, nebo naopak nechcete mít dítě. Stejný set otázek by si přirozeně měl položit každý z obou partnerů.
A jaké, že jsou ony otázky?
- Proč chci mít dítě?
- Cítí to váš partner stejně?
- Sdílíte společné představy o tom, jak vychovávat dítě? Pokud ne, prodiskutovali jste spolu rozdíly?
- Jak ovlivní dítě váš současný i budoucí životní styl a kariéru? Jste připraven(á) a chcete tyto změny podniknout?
- Je v mém životě přítomno mnoho stresu, který by mohl narušit moji schopnost pečovat o sebe a užívat si těhotenství? A co u mého partnera? Je stres problém, či nikoliv?
- Jsme s partnerem/partnerkou emocionálně připraveni na to stát se rodiči?
- Můžeme si po finanční stránce dovolit mít a vychovávat dítě? Pokud jste single, máte potřebné zdroje pro péči o sebe a o dítě?
- Pokud se rozhodnete vrátit se do práce, máte přístup k dostatečně dobré péči o dítě (školka, chůva, babičky apod.)?
Určitě je vhodné, pokud si nejprve každý z partnerů odpoví na tyto otázky sám za sebe. Společná diskuse, která by měla následovat, pak může vést nejen k vyjasnění si odpovědi na otázku, zda daný pár chce, nebo nechce, mít v danou chvíli dítě, ale i na to, jak by vlastně následující společná cesta životem (ať už s dítětem nebo bez), měla podle obou partnerů vypadat.
Stejný set otázek je přitom možné použít i při rozhodování se o dalším dítěti. Tam je však vhodné doplnit i otázku toho, jakým způsobem ovlivní příchod sourozence stávající dítě/děti, a kolik a jakého konkrétního úsilí, budete věnovat tomu, abyste vybudovali vztah stávajících dětí k novému sourozenci. Zde vám mohou být nápomocny 55. a 57. díl podcastu.
Děti a omezení
S narozením dítěte přijde do vašeho života celá řada omezení. Tato omezení však ve skutečnosti přicházejí už rok před jeho narozením, tj. 3 měsíce před početím. Přesně v té době se totiž začíná hrát o psychické i fyzické zdraví vašeho dítěte. Existuje totiž celá řada věcí, kterým je potřeba vyhnout se ve stravě nebo životním stylu.
Každá žena uvažující o dítěti, by si proto právě díky těmto aspektům, které podrobněji probereme v 60. díle podcastu, měla položit následující otázky:
- Jsem ochotná přestat užívat návykové látky?
- Jsem ochotná snížit/zvýšit svoji hmotnost?
- Jsem ochotná změnit svůj způsob stravování?
Zásadní úprava životosprávy se přitom může týkat i muže, a to zejména v situaci, kdy má pár problémy s početím. Typickými faktory, které je potřeba v takovém případě sledovat u muže je zdravá hmotnost, dodržování minimálního předepsaného množství fyzické aktivity (viz 8. díl), spánek, a naprosté vynechání konzumace alkoholu, cigaret, ale i dalších návykových látek (podrobněji v článku k 36. dílu) a stres. Pro ženy platí totéž + navíc další omezení, z nichž většina bude platit i během kojení. Důvodem je to, že plod, který nosí po početí uvnitř svého těla, je vystaven všem látkám, kterým je vystavena žena. Zásadní ohrožení přitom představují chemikálie poškozující zdravý vývoj mozku, které jsou obsaženy nejen v pesticidech, ale také třeba kosmetice, jídle, pánvích, obalech na jídlo a pití apod. Z tohoto důvodu vydala International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) spolu s The Health and Environment Alliance (HEAL, evropskou neziskovou organizací na ochranu životního prostředí) a programem reprodukčního zdraví a životního prostředí z University of California, San Francisco souhrnná doporučení pro těhotné a kojící ženy, jak minimalizovat rizika poškození plodu zatím ještě nezakázanými chemikáliemi, plasty a těžkými kovy vyskytujícími se v životním prostředí (typicky rybách).
Problémy s početím
Páry, které se rozhodnou mít dítě, bohužel nemají samozřejmě automaticky vyhráno. Podle údajů Mayo Clinic dnes 85 % párů počne do roka od toho, co se o dítě začnou snažit. Ze zbylých 15 % pak polovina počne během dalších 12 měsíců. Snahou o početí se přitom rozumí ideálně vaginální pohlavní styk bez antikoncepce každý druhý den, tedy nejen v období ovulace.
Důvodem, proč jsou dnes potíže s početím častější, je souhra několika faktorů. Tím prvním na první pohled zjevným je vyšší věk, ve kterém si pořizujeme děti. Plodnost žen přitom s postupem věku klesá, což souvisí s hormonálními změnami v jejich těle. Ve 40 letech je schopnost počít dítě přirozeným způsobem zhruba poloviční než ve 30 letech. K největšímu poklesu plodnosti dochází po 37. roce života ženy.
Tím druhým, donedávna pro mnohé ukrytým, faktorem, je znečištění životního prostředí a používání pro reprodukční zdraví nebezpečných chemikálií jako jsou např. PFASs, které se bude snažit EU na popud pěti členských zemí zcela zakázat.
Třetí faktor pak plyne z nemilé statistiky zdravotního stavu, která ukazuje, že neuvěřitelných 90 % žen ve Spojeném království má aspoň jeden pro těhotenství rizikový faktor.
V případě, že se rozhodnete mít dítě, ale nedaří se vám to, je klíčové včas vyhledat lékařskou pomoc. Jako „včas“ označuje Mayo Clinic 6 měsíců neúspěšné snahy o početí, pokud jste žena ve věku 35 až 40 let. Při věku nad 40 let pak ihned.
S věkem ženy se bohužel mění i pravděpodobnost potratu. Pro ženy do 35 let Mayo Clinic uvádí pravděpodobnost samovolného potratu 20 %. U žen ve věku 35 až 40 let je to 40 % a u žen ve věku 40 až 45 let je to dokonce 80 % pravděpodobnost, že žena potratí.
Párům, které se snaží otěhotnět a nedaří se jim to, nebo mají strach, že by se jim to nemuselo podařit, vřele doporučujeme knihu Mayo Clinic Guide to Fertility and Conception, která shrnuje všechny zásadní informace v oblasti sexuální výchovy v oblasti početí a průběhu těhotenství, zdravé životosprávy potřebné pro početí a donošení dítěte, výčtu běžných problémů s neplodností a také lékařských postupů při léčbě neplodnosti.
Poslechněte si náš podcast
Pro další informace
BEARAK, Jonathan, Anna POPINCHALK, Leontine ALKEMA a Gilda SEDGH. Global, regional, and subregional trends in unintended pregnancy and its outcomes from 1990 to 2014: estimates from a Bayesian hierarchical model. The Lancet Global Health [online]. 2018, 6(4), e380-e389 [cit. 2023-03-24]. ISSN 2214109X. Dostupné z: doi:10.1016/S2214-109X(18)30029-9
STEPHENSON, Judith, Danielle AJM SCHOENAKER, William HINTON, et al. A wake-up call for preconception health: a clinical review. British Journal of General Practice [online]. 2021, 71(706), 233-236 [cit. 2023-03-24]. ISSN 0960-1643. Dostupné z: doi:10.3399/bjgp21X715733
Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy (průvodce pro těhotné a matky novorozenců)
Mayo Clinic Guide to Fertility and Conception (průvodce početím a reprodukční medicínou pro ty, kterým se nedaří přirozeně počít)
Článek o sexuálních právech (včetně Deklarace sexuálních práv)